Lidia Maksymowicz

Eu sunt 70072 (resigilat)

PRP: 39 Lei TVA PRP: Prețul Recomandat de Producător. Prețul de vânzare al produsului este afișat în culoare roșie.
Produs Cotă T.V.A. Preț fără T.V.A. T.V.A.
Eu sunt 70072 (resigilat) 5% 14.19 0.71
14.9 Lei
Produs indisponibil

Livrare în România

1-3 zile lucrătoare

Easybox

Ridicare din Easybox

1-3 zile lucrătoare

5 persoane se uită la acest produs.

Grăbește-te! La acest produs, stocurile sunt limitate.

Specificații Eu sunt 70072 (resigilat)

Dimensiune
130x200
Număr pagini
160
Editura
Bookzone
Autor
Lidia Maksymowicz
Anul publicării
2021

Rezumat Eu sunt 70072 (resigilat) - Lidia Maksymowicz

Am supraviețuit pentru a-mi spune povestea


 „De la ultima noastră întâlnire îmi amintesc ochii ei. Mă privește cu dragoste, cu disperare. Îmi ține capul în mâini, mă privește drept în ochi și mă sărută. Sunt fata ei, inima ei, dragostea ei. Nu uit cuvintele pe care mi le-a spus. Mi le repet zile întregi după plecarea ei. Amintește-ți cum te cheamă și de unde vii. Mă cheamă Luda Boczarowa, am cinci ani și sunt din Belarus.”


Lidia Maksymowicz a fost, atât cât destinul i-a îngăduit, Luda Boczarowa, o fetiță cu ochi albaștri luminoși, iubită și îngrijită de părinți și bunici. Apoi, înainte de a împlini 3 ani, a devenit pentru torționarii săi din cumplitul Pavilion al copiilor de la Auschwitz-Birkenau doar un număr: 70072. Timp de peste 15 luni, micuța Luda a îndurat frigul, foamea, singurătatea, frica permanentă și durerile atroce provocate de experimentele îngrozitoare la care o supunea însuși Îngerul Morții, Josef Mengele.


Totuși, în ciuda ororii, a supraviețuit pentru a-și spune povestea și pentru a-și căuta mama transferată în alt lagăr înainte de eliberare. Acum, povestea sa despre suferință și speranță a devenit o carte-avertisment care încearcă să exprime drama de dincolo de cuvinte a unui copil pus față în față cu moartea și cruzimea. 


Tatuajul sărutat de Papa Francisc


Numărul tatuat pe brațul Lidiei Maksymowicz a atras atenția lumii întregi atunci când Papa Francisc a ales să-l sărute în mod simbolic în mijlocul Pieței San Damaso.  


„A fost un simplu gest de reconciliere, pentru ca memoria trecutului să fie păstrată vie, să putem învăța din paginile negre ale istoriei, să nu se mai repete, să nu mai facem niciodată aceste greșeli.” – Papa Francisc


Mesaj din partea Lidiei Maksymowicz:


Birkenau nu moare niciodată. Birkenau este o parte imposibil de șters din cei care au trecut pe acolo. Este un monstru care continuă să se facă auzit, să vorbească despre experiențele sale imposibil de descris.


Nu e deloc ușor să înfrunți toate acestea. Este misiunea vieții mele. Grea și indispensabilă, în același timp. O fac pentru minte, desigur. Dar o fac și pentru toți ceilalți, pentru prietenii mei, pentru cunoștințe, pentru cei pe care nu-i cunosc dar sunt partea din familia mea de oameni. Vreau să fiu clară, să spun răspicat ceea ce cred: întunericul lagărelor nu este arhivat într-o dată pentru totdeauna. Ura alimentată de locurile acelea este mereu la pândă, poate reapărea oricând. De aceea trebuie să fim vigilenți, să nu uităm, în primul rând, să povestim a ceea ce a fost. 

Detalii produs
  • Eu sunt 70072 (resigilat) Eu sunt 70072 (resigilat)
  • Dimensiune 130x200
  • Număr pagini 160
  • Editura Bookzone
  • Autor Lidia Maksymowicz
  • Anul publicării 2021
  • ISBN R9786069748817
  • Scor Bestseller
Despre Lidia Maksymowicz
Lidia Maksymowicz
Biografie
Lidia Maksymowicz este unul dintre cei aproximativ 200.000 de copii deportați la Auschwitz. Născută Luda Bczarowa, fiica unor partizani din Belarus, ea fost separată de familie și închisă timp de 15 luni în „Pavilionul copiilor” locul în care erau ținuți toți micuții care erau supuși cumplitelor experimente ale lui Josef Mengele. Astăzi, după o viață marcată de pierderi și regăsiri, de întâlnirea cu Josef Mengele, dar și cu Papa Ioan Paul al II-lea și Papa Francisc, Lidia Maksymowicz a decis să-și spună povestea pentru ca tinerii să nu uite trecutul și să nu permită niciodată întunericului să renască.
Autorul cărților:
Eu sunt 70072 (resigilat), Eu sunt 70072
Recenzii

Ți-a plăcut produsul?

Spune tuturor părerea ta aici.

Scrie o recenzie

0

0 recenzii

5 stele

0

4 stele

0

3 stele

0

2 stele

0

1 stele

0


De la același autor

-61.8%
Eu sunt 70072 (resigilat)

Eu sunt 70072 (resigilat)

PRP: 39 Lei 14.9 Lei
BestSeller
-28.6%
Eu sunt 70072

Eu sunt 70072

PRP: 49 Lei 35 Lei

Cumparate impreuna cu Eu sunt 70072 (resigilat)

-74.6%
Hazard Vol. 1 (resigilat)

Hazard Vol. 1 (resigilat)

PRP: 39 Lei 9.9 Lei
-74.6%
AME Vol. 1 (resigilat)

AME Vol. 1 (resigilat)

PRP: 39 Lei 9.9 Lei
-72.9%
Ultimul foc #2 (resigilat)

Ultimul foc #2 (resigilat)

PRP: 55 Lei 14.9 Lei
-72.1%
Kenan (resigilat)

Kenan (resigilat)

PRP: 39 Lei 10.9 Lei
-61.8%
AME Vol. 2 (resigilat)

AME Vol. 2 (resigilat)

PRP: 39 Lei 14.9 Lei
-77.2%
-42.9%
-32.9%
BestSeller
-62.1%
-42.9%
Domnul Masters (resigilat)

Domnul Masters (resigilat)

PRP: 71.5 Lei 40.8 Lei
-75.1%
-72.9%
Ultimul foc (resigilat)

Ultimul foc (resigilat)

PRP: 55 Lei 14.9 Lei